butelka

Ceny wody butelkowanej wyższe niż kiedykolwiek. Poznaj sposób na wodę za… grosze!

Cena wody butelkowanej za litr jest kilkadziesiąt razy wyższa niż wody filtrowanej. Mimo to wiele osób sięga po wodę mineralną sądząc, że woda filtrowana pozbawiona jest minerałów. Tymczasem woda filtrowana jest smaczna, a na dodatek dużo bardziej ekologiczna i ekonomiczna niż butelkowana. Ponadto, podobnie jak butelkowana zawiera minerały jednak w mniejszej ilości. Czy warto zrezygnować z wody butelkowanej?

Cena wody butelkowanej sukcesywnie rośnie. O ile przed inflacją jej zakup nie nadwerężał mocno portfela, o tyle w czasie inflacji jej cena wzrosła w niektórych przypadkach nawet o około 17 procent. Jeżeli kupujemy wodę regularnie, a na dodatek mamy kilkuosobową rodzinę możemy zaoszczędzić ponad 2 tysiące złotych rocznie na zastąpieniu jej wodą filtrowaną.

Najtańsza woda do picia – którą wybrać?

Najtańsza woda mineralna jest kilkadziesiąt razy droższa niż woda filtrowana. Mimo to niektórzy podtrzymują zwyczaj kupowania wody w plastikowych butelkach choć nie jest to ani ekologiczne, ani ekonomiczne.

Plastik rozkłada się kilkaset lat. Czas rozkładu butelki plastikowej PET to nawet tysiąc lat! Tworzywo sztuczne w postaci jednorazowych foliówek, plastikowych słomek i butelek plastikowych PET zalega na wysypiskach śmieci uwalniając drobinki plastiku do powietrza. Gromadzi się także w głębinach oceanów, pływa na ich powierzchni, zatruwa gleby. Wraz z organizmami morskimi trafia także do naszych organizmów. Największym problemem, oprócz ilości plastiku w środowisku, jest także to, że rozkłada się na mikrocząsteczki niewidzialne gołym okiem.

Najtańsza, a zarazem najbardziej przyjazna środowisku woda do picia to woda z kranu. Jej litr kosztuje około 1 grosza. Nie wszystkim jednak odpowiada smak „kranówki”, w którym można wyczuć związki chloru. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są filtry do wody. Wkłady filtrujące wychwytują i neutralizują chlor, a także inne niepożądane substancje na wypadek, gdyby znalazły się w wodzie. Są to m.in. metale ciężkie, pestycydy i drobne zanieczyszczenia takie jak piasek czy żwir. Więcej informacji o rodzajach filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Dzbanki filtrujące, filtry podzlewozmywakowe – wygoda, ekologia i oszczędność

Często zapominamy również o tym, że filtrowanie wody jest… dużo wygodniejsze niż kupowanie wody w sklepie. W przypadku dzbanków z filtrem wystarczy napełnić nimi wodę i odczekać ok. minuty na przefiltrowanie. Z kolei korzystając z filtrów przepływowych podzewozmywakowych mamy bezpośredni dostęp do smacznej wody pitnej prosto z kranu! To duże udogodnienie w porównaniu z wodą mineralną, po którą musimy wychodzić do sklepu, dźwigać do domu i która w każdym momencie może się skończyć.

Wodę filtrowaną możemy przelewać do karafek i ustawiać w dowolnym miejscu w salonie, jadalni czy miejscu pracy. Łatwy dostęp do wody sprzyja także odpowiedniemu nawodnieniu organizmu i, co za tym idzie, lepszemu zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *