rozliczenia

Zasady prowadzenia KPiR

Księga przychodów i rozchodów to zdecydowanie najczęściej wykorzystywana forma prowadzenia księgowości w przypadku tych mniejszych podatników. Bardzo ważne jest to, aby znalazły się w niej wszystkie informacje, niezbędne do tego, aby wyliczyć należny państwu podatek. Księga przychodów i rozchodów, w skrócie KPiR, może być prowadzona przez przedsiębiorcę zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wybór leży w tym wypadku wyłącznie po jego stronie. Ten drugi sposób, staje się jednak coraz popularniejszy. Tym bardziej, że w sprzedaży znajduje się sporo dobrych programów, ułatwiających nam prowadzenie KPiR.

Co jednak warto wiedzieć o zasadach dotyczących prowadzenia KPiR? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Systematyczność i dokładność przede wszystkim!

Osoby, które mają już nieco doświadczenia w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, wiedzą doskonale, iż skrupulatność to w tym przypadku podstawa. Najważniejsza zasada głosi, iż każda księga przychodów i rozchodów powinna być prowadzona rzetelnie, jasno i przejrzyście. I faktycznie, warto trzymać się tej ważnej reguły, tak byśmy sami się nie pogubili i nie narobili sobie problemów.

Przede wszystkim, warto wyrobić sobie nawyk systematyczności. Każdy przychód albo koszt, powinien zostać ujęty w księdze przychodów i rozchodów, w tym samym dniu, w którym został uzyskany, bądź też poniesiony. Dzięki temu, będziemy cały czas na bieżąco i pod koniec miesiąca, pozostanie nam tylko dokonanie stosownych obliczeń.

tax

Oczywiście, księgowania dokonujemy zawsze w oparciu o stosowne dokumenty, które wprowadzamy w odpowiednie miejsca w tabeli. Wraz z końcem miesiąca natomiast, podsumowujemy każdą kolumnę i w dość łatwy sposób wyliczamy wysokość podatku należnego państwu.

Co powinno się znaleźć w KPiR?

We wcześniejsze części artykułu wspomniano już, iż we właściwie prowadzonej księdze przychodów i rozchodów, powinny zostać zapisane wszelkiego typu transakcje dotyczące działalności danej firmy.

W KPiR, powinniśmy zatem ująć wszystkie przychody, które dotyczą sprzedaży oferowanych przez nią produktów albo usług. Nie możemy jednak zapominać również o wszystkich kosztach, które ponosi dane przedsiębiorstwo. Chodzi tutaj rzecz jasna o faktury, ale również wypłaty dla pracowników firmy, koszty związane z zakupem niezbędnych towarów, opłaty za media, takie jak prąd i Internet, czy nawet szkolenia organizowane dla pracowników.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki są uznawane w świetle obowiązujących przepisów za koszty uzyskania przychodu. W wielkim skrócie, jeśli dany wydatek nie jest związany z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, nie może on zostać ujęty w księdze przychodów i rozchodów.

Kolumny w KPiR

Księga przychodów i rozchodów składa się kolumn, z których każda ma swoją odrębną funkcję. Wszystkie one zostały szczegółowo opisane z załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, gdyż prawidłowo wypełnione kolumny księgi przychodów i rozchodów to tak naprawdę podstawa.

2 thoughts on “Zasady prowadzenia KPiR

  1. Dzięki teraz już wiem nieco więcej na temat prowadzenia kpir. Może napiszcie coś o ulgach podatkowych na 2018 rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *